Jdi na obsah Jdi na menu
 


začátek po 25 letech

15. 7. 2009

Minulý rok jsem usoudil, že již mám poněkud dost dnešního uspěchaného stylu života a honby za ......... a rozhodl jsem se pro částečnou změnu aktivit - vrátit se ke svému koníčku z dob dětství - leteckému modelářství. Začínal jsem jako snad každý, házedlem, pak volně létajícími modely větroňů (každou chvíli mi i něco ulétlo), pak přišly na řadu upoutané motorové modely a samozřejmě to pokračovalo RC modely na jednokanálové soupravy.......

V té době jsem již byl i aktivní "bastlíř" v elektronice a tak jsem si postupně začal stavět i RC soupravu, z prvu čtyřkanálovou neproporcionální se kterou jsem pak nějakou dobu i létal. 

Samozřejmě každý, kdo pamatuje tyto doby, kdy jsme zasněně koukali do cizích katalogů modelářských věcí ví, o čem mluvím. Doma něco na koleně postaveného a hurá na pole.

Pak jsem si pořídil dvě serva VARIOPROP a dvě FUTABY. To bylo radosti. Na soupravu nezbylo a tak jsem zase prohledal dostupné návody a schémátka a postavil si sedmikanálovou proporcionální soupravu sám. Dnes, s odstupem času se mi jeví poněkud úsměvné tehdejší shánění všech potřebných součástek pro stavbu RC soupravy, včetně nedostupných japonských mezifrekvenčních transformátorků do přijímačů (žluté, bílé a černé). Ale vše jsem sehnal, postavil a fungovalo to. A to bylo to hlavní.

 

Pak přišel nástup na učiliště, to jsem se tomu ještě trochu věnoval, pak vojna - to jsem se modelařině hodně věnoval a po vojně to usnulo. To už byl v popředí jiný zájem - amatérské vysílání, respektive konstrukce zařízení pro něj a modelařina nějak pomalu usínala a usínala, až už nebylo nic ..... až zase v loni. Byl jsem se podívat na několika akcích a každý rok na nějakých leteckých dnech a pak to přišlo ráz na ráz.

FUTABA T7C, větroň, motorák, dvoumotorák, stíhačky na elektropohon (samozřejmě turbínkou) a poslední dodělaný model je B-25 MITCHELL 1600mm zase v elektrice. Motorové modely, respektive spalováky zatím nemám kde skladovat, ale nejspíš na ně stejně časem dojde.

 

Jezdím z toho dělat třísky na naše klubové letiště na Koprník vždycky, když mám volnou chvilku a počasí to dovolí. Naštěstí těch třísek zatím moc nebylo.

V současné době je v mém hangáru několik letadel (viz menu) a ještě malý BLADE CX3. Kdybych měl udělat tabulku mých nejoblíbenějších modelů, tak bych to asi nedal dohromady. Každý model letuschopný, zalétaný a dá se říci i docela pohodový a každý z nich má něco do sebe, co se nedá zaškatulkovat. Na těchto stránkách tedy najdete spíše mé zkušenosti se stavbou modelů, létáním s konkrétním modelem, ale i něco málo jejich fotek.

Jak jsem již v úvodu napsal, je to skoro 25 let, co jsem modelařil naposledy a na mé zkušenosti z "mé nové modelářské doby" berte tedy ohled.

 

Náhledy fotografií ze složky RC modely

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář